piątek, 6 lipca 2018

VII Maczkowski Wieczór Naukowców

Kolejny,  Maczkowski Wieczór Naukowców za nami. Tym razem był to już VII. Od kilku lat współkoordynuję to wydarzenie. Pomysłodawcą i głównym koordynatorem jest Pani Beata Lizoń - Jura.


Maczkowski Wieczór Naukowców jest wydarzeniem cyklicznym mającym na celu zachęcenie młodzieży, uczniów szkoły oraz rodziców uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej do poszerzania swojej wiedzy i zainteresowań. Dzięki wykładom, uczestnicy Wieczoru mogą, nie tylko wysłuchać ciekawych informacji, ale również poznać i porozmawiać z osobami prowadzącymi wykłady.


Każdy Maczkowski Wieczór Naukowców przebiega w podobny sposób. Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, zaproszeni goście mogą wybrać wykład zaproponowany przez organizatorów i prowadzących. Wykłady te odbywają się równolegle. Po wykładach panelowych wszyscy uczestnicy wieczoru spotykają się w auli szkolnej, by wysłuchać wspólnie wykładu podsumowującego. 


W tym roku  na zaproszenie pomysłodawczyni Wieczoru P. Beaty Lizoń - Jura wykładów wysłuchali uczniowie wraz z opiekunem Szkoły Podstawowej na 4 w Siemianowicach Śląskich.

W czasie Maczkowskiego Wieczoru Naukowców w murach IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka gościło wielu znakomitych gości - naukowców:
 
Jarosław Makowski 
Z wykształcenia filozof i teolog. Studiował w Krakowie – na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum”. Przez sześć lat był redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, gdzie warsztatu dziennikarskiego uczył się od ks. Adama Bonieckiego, państwowości od Krzysztofa Kozłowskiego, a odwagi myślenia od ks. prof. Józefa Tischnera. Uczył filozofii w pszczyńskim liceum im. Bolesława Chrobrego i VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Wykładał też politologię w Wyższej Szkole Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu. Jest autorem wielu książek, między innymi: Mistrzowie w krainie życia: rozmowy nie tylko o filozofii, Dziesięć ważnych słów, Rozmowy o Dekalogu, Trochę zostawić Bogu. Wywiad rzeka z o. Wacławem Oszajcą, czy Wariacje Tischnerowskie. W maju ukarze się Jego nowa książka: Jeśli nie kochasz, jesteś martwy. Esej o społecznej ewangelii Franciszka. 
Tytuł wykładu: O smutku, jakie daje myślenie.

dr Anna Błaszczok 
Ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim. W 2014 r. uzyskała doktorat z nauk matematycznych. Pracę doktorską pt. "On the structure of immediate extensions of valued fields" napisała pod kierunkiem prof. dr hab. Franza-Viktora Kuhlmanna. Pracuje jako adiunkt w zakładzie Algebry i Teorii Liczb Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania naukowe związane są z algebrą abstrakcyjną, a dokładniej strukturami algebraicznymi zwanymi ciałami i pewnymi specjalnymi funkcjami określonymi na ciałach, zwanymi waluacjami.  Dotychczasowe wyniki Pani dr Błaszczok zostały opublikowane w kilku artykułach naukowych i były prezentowane na konferencjach matematycznych. Jeśli chodzi o dydaktykę, to wykłada przedmioty matematyczne na kierunkach matematyka i informatyka, prowadzi warsztaty dla młodzieży w ramach Święta Pi i Śląskiego Festiwalu Nauki.
Tytuł wykładu: O metrykach, czyli jak mierzyc odległość.


Dr Paweł Piotrowski
Na co dzień pracuje w Katedrze Zarządzania Marketingowego i Turystyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Prowadzi zajęcia z zakresu marketingu (m.in. terytorialnego i wydarzeń) oraz turystyki (dziedzictwa przemysłowego i zrównoważonej). Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych dotyczących wspominanej problematyki oraz opiekuje się Kołem Naukowym Turystyki KoNTiki. W wolnych chwilach zgłębia wiedzę na temat historii i kultury Europy Środkowej, a także Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz oddaje się turystyce i podróżom, m.in jako pilot wycieczek.
Tytuł wykładu: Skuteczna promocja miasta z wykorzystaniem city placement. 


mgr Małgorzata Lesiecka
Trener biznesu, specjalistka w zakresie kompetencji interpersonalnych. Wykładowca Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, pracownik agencji public relations.
Tytuł wykładu: High life, bon ton, savoir vivre, pardon.mgr Monika Mastrzykowska
Doradca ds. żywienia i dietetyki Specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w branży medycznej i dietetycznej. Zwolenniczka holistycznego podejścia do tematu zdrowia człowieka i jego sposobu odżywiania. Entuzjastka zdrowej, zrównoważonej diety i szczęśliwego stylu życia. Współpracuje z poradniami specjalistycznymi i gabinetami medycyny estetycznej na terenie Śląska. Wykładowca w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Prywatnie -uwielbia inspirujące książki, psychologię i podróże. 
Temat prezentacji: Cała prawda o odchudzaniu. Fakty i mity o odżywianiu.
 


Jerzy Czogała 
Od 13 lat jest na emeryturze. 12 lat jest słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Śląskim. 10 lat temu założył koło historyczne, które zajmuje się historią Śląska i miał przyjemność wygłosić sam parę wykładów. Jest autorem gier miejskich o Katowicach. 10 lat współpracuje z Doliną Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej w ramach projektu "Reden wspólne dziedzictwo". Od kilku lat zajmuje się debatami oksfordzkimi, w których jest jurorem. Jako pierwsi w Polsce wraz z kołem historycznym zorganizował międzypokoleniowe debaty oksfordzkie w tym 2 razy w liceum im.Gen.Stanisława Maczka w Katowicach z okazji dnia śląskiego.
Tytuł wykładu: Górny i dolny Śląsk, dziedzictwo kultury.

Dr Mirosław Węcki
historyk (Uniwersytet Śląski w Katowicach, IPN Katowice)
1993-1997 uczeń IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach
1997-2002 studia na kierunku historia na UŚ, specjalizacja: dzieje Górnego Śląska podczas II wojny światowej, autor (m.in.) książki: Fritz Bracht (1899-1945). Nazistowski zarządca Górnego Śląska w latach II wojny światowej, Katowice 2014.
Tytuł wykładu: Wojenne losy Katowic.


SSR Jarosław Gwizdak
Były prezes Sądu Rejonowego Katowice Zachód, absolwent IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach, orzeka w sprawach cywilnych.
Tytuł wykładu: Sądy – prawda i postprawda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz