poniedziałek, 13 marca 2017

Urząd Statystyczny - Dzień Otwarty 2017


9 oraz 10 marca uczniowie z klas 1b, 1c, 1e oraz 3a uczestniczyli w Dniach Otwartych Urzędu Statystycznego w Katowicach. Wizyta odbywała się pod nazwą: "Statystyka Bliżej Nas". Program spotkania obejmował bloki tematyczne:
  • organizacja i zadania statystyki publicznej, 
  • badania ankietowe, 
  • zakładanie działalności gospodarczej – rejestr Regon, 
  • klasyfikacja PKD, 
  • podstawowe metody wizualizacji danych z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego Excel oraz podstaw VBA dla aplikacji

Podczas prezentacji organizacji i zadań statystyki publicznej uczniowie dowiedzieli się o podstawach prawnych działalności statystycznej, o tym jaki jest system statystyki, o tajemnicy statystycznej oraz o zasadach udostępniania danych statystycznych. W dalszej części usłyszeliśmy o organizacji statystyki publicznej w Polsce. Ciekawą i nieznaną wcześniej dla uczniów informacją była specjalizacja urzędów statystycznych w Polsce, np US w Bydgoszczy specjalizuje się w Rynku Pracy a US w Olsztynie  - Demografia i Rolnictwo. Specjalizacją US w Katowicach jest Ochrona Środowiska. 
Zadaniami w tym zakresie są: 
  • organizacja zadań ogólnokrajowych na rzecz statystyki publicznej jako całości z zakresu  ochrony środowiska oraz ekonomicznych aspektów ochrony  środowiska, 
  • organizowanie i prowadzenie badań statystycznych z zakresu statystyki ochrony środowiska zgodnie ze specjalizacja Urzędu, 
  • udział w przygotowaniu opracowań i analiz statystycznych w tym zakresie.

Bardzo przydatne i praktyczne informacje usłyszeli uczniowie w czasie prezentacji rejestru REGON.
Regon obejmuje wszystkie podmioty gospodarki narodowej (osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, osoby fizyczne). Jest prowadzony w systemie informatycznym w postaci centralnej bazy danych. Jest zbiorem na bieżąco aktualizowanym. Jest jawny i powszechnie dostępny. Podmioty gospodarki narodowej są zobowiązane do posiadania numeru regon (składa się z 9 cyfr).


Praktycznie uczniowie mogli nauczyć się wykorzystania zasobów informacyjnych statystyki publicznej:
  •  Portalu Geostatystycznego, (Portal)
 
  • Aplikacji - Wskaźniki Zrównoważonego Rozwoju - poznaliśmy Moduł Regionalny, Krajowy oraz Lokalny.

Aplikacja Wskaźniki Zrównoważonego Rozwoju jest publicznie dostępnym narzędziem służącym do udostępniania i prezentacji wskaźników monitorujących zrównoważony rozwój na poziomie kraju, regionów, województw i powiatów. Analizę informacji ułatwiają narzędzia do wizualizacji danych w formie wykresów i map, jak również obszerny zbiór metadanych. Wskaźniki zostały pogrupowane według dziedzin w ramach czterech ładów: społecznego, gospodarczego, środowiskowego oraz instytucjonalno-politycznego.

Wizycie w Urzędzie Statystycznym towarzyszyła wizyta w Informatorium Statystycznym oraz wystawa „Potencjał województwa śląskiego wczoraj i dziś w świetle publikacji statystycznych”.


 

Wskaźniki Zrównoważonego Rozwoju



2 komentarze: