niedziela, 19 marca 2017

Rekord Rozwinięcia Liczby Pi - Piknik Matematyczny

14 marca 2017r wraz z reprezentantami grupy projektowej Alfabetu Matematyki uczestniczyłam w wydarzeniu bicia rekordu rozwinięcia liczby pi.
mFundacja i Fundacja Dobra Sieć zaprosili uczestników programu grantowego mPotęga  na Piknik Matematyczny podsumowujący III edycję programu edukacyjnego „mPotęga. 
Piknik miał miejsce W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 



W czasie spotkania nastąpiło podsumowanie całej III edycji programu "mPotęga" Dowiedzieliśmy się ile szkół brało udział w tegorocznej edycji z jakich regionów Polski oraz czym grupy projektowe się zajmowały.  W samym spotkaniu uczestniczyło ponad 300 uczniów i 34 nauczycieli z ponad 30 szkół wspartych w 3. edycji mPotęgi.
Mogliśmy również po oficjalnym podsumowaniu, wysłuchać wykładu  ,,Podziwu godna liczba Pi’’, który wygłosił  dr Łukasz Badowski. Jednocześnie w czasie wykładu odbył się eksperyment dotyczący rozwinięcia liczby Pi - za pomocą metody Buffona.

 Eksperymentalne wyznaczanie liczby π opiera się na pewnej ciekawej obserwacji geometrycznej poczynionej w XVIII wieku przez Francuza, hrabiego Georges'a Buffona. Wszystko zaczęło się od prostej gry hazardowej, do której potrzebna była jedynie kartka papieru i coś o kształcie pręta, np. wykałaczka, zapałka lub igła. Na kartce papieru rysowano równoległe do siebie linie w odległościach równych długości stosowanego pręta. Upuszczamy patyczki na planszę Buffona i liczymy, ile razy przetną one którąś z narysowanych linii. Jeśli przy N rzutach linia zostanie przecięta x razy, znaczy to, że stosunek x/N jest przybliżeniem teoretycznego prawdopodobieństwa P. Im więcej rzutów  wykonamy, tym większą dokładność otrzymamy. To ostatecznie oznacza, że przybliżona wartość liczby π po N rzutach może być wyznaczona ze wzoru π = 2•N/x (przybliżenie).
Jednak najbardziej ekscytującym momentem całego Pikniku Matematycznego było bicie rekordu rozwinięcia liczby Pi.


 Wytyczne jakie musieliśmy spełnić aby rekord mógł być uznany:


  • Przed rozpoczęciem próby uczestnicy musieli stanąć w jednej linii, jeden obok drugiego. Linia nie musiała być idealnie prosta, ważne jednak, by była pojedyncza i tworzyła jeden element.
  • Każda osoba musiała mieć przy sobie widoczny kartonik z kolejną cyfrą rozwinięcia liczby pi.
  • Cyfry były ułożone obok siebie zgodnie z prawdą.
  • Osoby tworzące łańcuch trzymały się pod ramię. Każda osoba w łańcuchu, za wyjątkiem pierwszej i ostatniej musiała chwycić pod ramię osoby po swojej lewej i prawej stronie.
  • Po zakończeniu formowania łańcucha oznajmionego głośnym sygnałem oznaczającym rozpoczęcie próby, formacja musiała pozostać w niezmienionej pozycji przez co najmniej minutę.
  • Każdy z uczestników został policzony tylko jeden raz. Oznaczało to, że osoba, która zajmowała miejsce w łańcuchu musiała w nim pozostać do usłyszenia sygnału o zakończeniu próby.
  • Podstawą do zatwierdzenia rekordu jest liczba uczestników w dokumentacji należy przedstawić także długość łańcucha.
  • Za liczenie uczestników oraz zmierzenie długości łańcucha odpowiadali niezależni świadkowie oraz obecny na wydarzeniu przedstawiciel Biura Rekordów.

Najdłuższy w Polsce „żywy” łańcuch rozwinięcia liczby Pi został utworzony przez 330 osób. Jego łączna długość wyniosła 149,7 m. Poprawność kolejnych cyfr w szeregu zweryfikował obecny na wydarzeniu reprezentant Biura Rekordów.

Poza biciem rekordu, uczestnicy Pikniku mogli rozwijać pasję do matematyki na przygotowanych dla nich stanowiskach z grami, łamigłówkami i doświadczeniami matematycznymi. Wszystkie z nich zostały przygotowane przez wolontariuszy z „Projektora Wolontariat Studencki”.


Dodatkowo, młodzież mogły zwiedzić ekspozycję w Centrum Nauki Kopernik.






 













Dla nas równie ciekawy okazał się spacer po słonecznej Warszawie :)



Wjechaliśmy równiez na taras widokowy Pałacu Kultury:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz