piątek, 13 marca 2015

Święto liczby PI

12 marca 2015 r w naszej Szkole obchodziliśmy Święto Liczby  oraz Dzień Matematyki.
Wspólnie z moimi uczniami  z klasy  1c przygotowaliśmy  przedstawienie o liczbie pi.

Informacje i ciekawostki były przeplatane wierszykami o liczbie pi. Również nie zabrakło rewelacyjnie zaśpiewanych piosenek przez 1c (jesteście wspaniali ;)).
Kuba i Wiktor z 2c przygotowali okrągłe ciasteczka z naklejonymi literkami pi. Zwyczajem stało się również częstowanie uczniów tymi ciasteczkami. Reszta uczniów mat-fiz zaangażowała się w udekorowanie szkoły plakatami o liczbie pi.

A w nagrode była PIzza :)


Dzień liczby obchodzony jest 14 marca. Dzień mający na celu uczczenie stałej matematycznej 

(3.1415926...). Pierwszy raz obchodzony w San Francisco, w muzeum naukowym 'Exploratorium' 14 marca 1988. Pomysłodawcą był Larry Shaw obecnie emerytowany już pracownik tego muzeum. Larry Shaw nazywany jest "Księciem Pi" (ang: Prince of Pi). Świętowanie dnia liczby Pi w tym muzeum polega na chodzeniu w kółko, i zajadaniu okrągłych ciastek (ang: Pie - słowo 'Pie' podobne jest do 'Pi'). Apogeum święta wypada 14 marca o godzinie 1:59:26 (przybliżenie liczby pi to : 3.1415926 ) Liczba  to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Ludzie zetknęli się już z nią w starożytności zauważając, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Babilończycy przyjmowali, że jest on równy w przybliżeniu 3,14
Liczba jest liczbą niewymierną, co oznacza, że nie może być zapisana jako iloraz dwóch liczb całkowitych.
Archimedes w III w. p.n.e. oszacował
Archimedes w III w. p.n.e. oszacowałArchimedes w III w. p.n.e. oszacował z dokładnością dwóch miejsc po przecinku. Użył do tego metody bazującej na zależnościach geometrycznych.
Nie wszyscy na pewno wiedzą, że 14 marca to także dzień urodzin jednego z największych fizyków - teoretyków, twórcy szczególnej i ogólnej teorii względności, laureata nagrody Nobla - Alberta Einsteina i matematyka - Wacława Sierpińskiego.
Nie wszyscy na pewno wiedzą, że 14 marca to także dzień urodzin jednego z największych fizyków - teoretyków, twórcy szczególnej i ogólnej teorii względności, laureata nagrody Nobla - Alberta Einsteina i matematyka - Wacława Sierpińskiego.Nie wszyscy na pewno wiedzą, że 14 marca to także dzień urodzin jednego z największych fizyków - teoretyków, twórcy szczególnej i ogólnej teorii względności, laureata nagrody Nobla - Alberta Einsteina i matematyka - Wacława Sierpińskiego. 14 marca 2004 roku Daniel Tammet (chory na autyzm) wyrecytował z pamięci 22514 cyfr rozwinięcia liczby



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz