Data wybrana jest nieprzypadkowo - to dzień roboczy najbliższy 14 marca, w notacji amerykańskiej 3/14. Proponowaną przez Uniwersytet Śląski formą obchodów święta był dziewiąty już festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych, zorganizowany na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wśród przygotowanych wykładów, warsztatów czy pokazów coś atrakcyjnego mógł znaleźć dla siebie zarówno pasjonat, jak i ten, kto chciałby dopiero odkryć urok nauk ścisłych, czy nawet ktoś, kto określa sam siebie jako zaprzysięgłego humanistę. Tradycyjnie zorganizowane zostały liczne konkursy i minikonkursy.
Wykłady jakie miały miejsce:
Filozofia i matematyka a liczba pi - prof. dr hab. Andrzej Noras
Komunikacja, kodowanie, kosmici - dr hab. Mieczysław Kula
Wielkie twierdzenie Fermata - mgr Joanna Zwierzyńska
Warsztaty, w których młodzież wzięła udział to m.in.:
Warsztaty ORIGAMI - prezentowały jak wykonać motyla i lilię, a także łatwego do złożenia z 5 płatków kwiatka.Uczniowie mogli zobaczyć jeden ze sposobów na zrobienie ładnego pudełeczka z przykrywka, idealnego na zapakowanie niewielkiego prezentu lub do przechowywania drobiazgów.
FRAKTALE - Jaki jest problem z pomiarem długości wybrzeża? Czy istnieją figury o skończonej powierzchni ale nieskończonym obwodzie? Z jak bliska można podziwiać piernikowego ludzika?
Dowiedzieliśmy się się jak prosty przepis może prowadzić do zadziwiająco skomplikowanych i pięknych kształtów geometrycznych.
KAWIARENKA SZKOCKA - Kawiarnia Szkocka we Lwowie to szczególne miejsce w historii matematyki - to właśnie tam spotykali się na wielogodzinnych dyskusjach najwybitniejsi matematycy polscy ze Stefanem Banachem na czele. Podczas warsztatów organizatorzy starali się się odtworzyć klimat kawiarniany: chętni uczniowie mogli porozmawiać o matematyce ze studentami i doktorantami, rozwiązać dobrane do poziomu ich wiedzy matematyczne zagadki i problemy czy po prostu posiedzieć i posłuchać.
ZAGADKI LOGICZNE - Uwolnij pierścień, Zrób gwiazdę - to zadania, z którymi można było się zmierzyć. Na uczestników warsztatu czekała gimnastyka umysłu i dłoni: zostały przed nimi postawione różne zadania manualne, zagadki drewniane, druciane czy puzzle przestrzenne; można było też spróbować swych sił w potyczce z innymi w grze Labirynt.
WARSZTATY - DLACZEGO LATAMY - uczniowie samodzielnie skonstruowali poduszkowca, rakietę, czy samolot, który lata :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz