piątek, 12 maja 2017

Dzień Kobiet - Kobiety w Matematyce

8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet. Postanowiłam w tym roku obchodzić ten dzień matematycznie. Uczniowie przygotowali i przedstawili wspaniałe prezentacje multimedialne dotyczące kobiet w matematyce.

Kobietami w matematyce były:


  • Hypatia z Aleksandrii
  • Maria Agnesi
  • Sophie Germain
  • Ada Lovelace
  • Sofja Kowalewska
  • Helena Rasiowa
  • Krystyna Kuperberg
  • Wanda Szmielew


Hypatia z Aleksandrii 
(urodz. ok. 355 lub 370, zm. zamordowana przez rozpasany motłoch w marcu 415r.)
Aleksandryjska filozofka neoplatońska, matematyczka; córka Teona z Aleksandrii. Zwana również „męczennicą nauki”. Legenda przypisuje Hypatii wynalezienie astrolabium i rodzaju areometru. Córka matematyka, astronoma i filozofa Teona z Aleksandrii, wykształcenie matematyczne odebrała najpewniej pod jego kierunkiem. Była aktywna na polu nauki i filozofii. Całe życie spędziła w Aleksandrii.


Maria Agnesi  (ur. 16 maja 1718, zm. 9 stycznia 1799)
Włoska lingwistka, matematyczka i  filozofka. Córka Pietro Agnesiego, profesora matematyki uniwersytetu w Bolonii Jako pierwsza napisała publikację poświęconą rachunkowi różniczkowemu i całkowemu. Była członkiem honorowym fakultetu na Uniwersytecie w Bolonii.

W 1748 r. Maria Agnesi zajęła się badaniem własności krzywej, zwanej lokiem Agnesi. Krzywą tę można opisać następującym równaniem:  
gdzie a jest stałą niezerową. Krzywa ta była wcześniej badana przez Pierre de Farmata.
 
Marie-Sophie Germain (ur. 1 kwietnia 1776 w Paryżu, zm. 27 czerwca 1831 )
Francuska matematyczka. Największe osiągnięcia Germain dotyczą teorii liczb i teorii sprężystości. W teorii liczb wiele prac poświęciła dowodowi wielkiego twierdzenia Fermata. Wprowadziła tu pojęcie liczb pierwszych Germain i udowodniła, że jeśli p jest taką liczbą, to dla wykładnika p prawdziwy jest szczególny przypadek wielkiego twierdzenia Fermata. Pierwsza kobieta - laureatka nagrody Paryskiej Akademii Nauk, w konkursie dotyczącym powstawania figur Chladniego.


 
Ada Lovelace (ur. 10grudnia 1815, zm. 27 listopada 1852)
Brytyjska matematyczka i poetka, znana przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną
Praca zawiera notatki, wśród nich pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie. Z tego powodu uważana jest czasem za pierwszą programistkę.

 Próbna część maszyny analitycznej zbudowana przez Babbage'a.
 Źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Maszyna_analityczna#/media/File:AnalyticalMachine_Babbage_London.jpg


Sofja Kowalewska 
(ur. 3 stycznia/15 stycznia 1850, zm. 29 stycznia/10 lutego 1891)
Rosyjska matematyczka polskiego pochodzenia. Po wyjściu za mąż wyjechała z mężem do Niemiec i studiowała matematykę w Heidelbergu, a potem w Berlinie pod kierunkiem Karla Weierstrassa. Została pierwszą Europejką z doktoratem w dziedzinie matematyki. W 1884 jako jedna z pierwszych kobiet na świecie uzyskała stopień profesora na Uniwersytecie w Sztokholmie, w 1885 r. objęła funkcję dziekana Wydziału Matematyki. Była członkinią Petersburskiej Akademii Nauk.
Na jej cześć nazwano planetoidę (1859) Kovalevskaya oraz krater księżycowy Kovalevskaya

Helena Rasiowa (ur. 20 czerwca 1917 , zm. 9 sierpnia 1994 )
Polska matematyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk; zajmowała się logiką, algebrą (w tym algebrami Boole’a), teorią mnogości oraz informatyką teoretyczną. Jej pierwsza praca magisterska napisana pod kierunkiem J. Łukasiewicza i B. Sobocińskiego spłonęła w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie napisała drugą pod kierunkiem A. Mostowskiego. Autorka książki Wstęp do matematyki współczesnej, omawiającej zagadnienia z zakresu podstaw logiki i teorii mnogości.


Krystyna Kuperberg (ur. 17 lipca 1944 ) 
Amerykańska matematyczka pochodzenia polskiego. Zajmowała się głównie topologią, poświęcając także swoją uwagę geometrii dyskretnej. W roku 1987 rozwiązała pewien dawny, bardzo trudny problem Knastera. W późnych latach 80. zajęła się zagadnieniem punktów stałych i topologicznymi aspektami układów dynamicznych

Zdjęcie źródło: http://www.auburn.edu/~kuperkm/Czibi98-5b.jpg


 
Wanda Szmielew (ur. 5 kwietnia 1918, zm. 27 sierpnia 1976 )
Polska matematyk. Była studentką Alfreda Tarskiego. W 1955 r. udowodniła, że teoria pierwszego rzędu grup abelowych, w przeciwieństwie do nieabelowych, jest rozstrzygalna. W 1962 r. została laureatką Konkursu PTM im. Banacha, Janiszewskiego, Mazurkiewicza, Sierpińskiego, Ważewskiego i Zaremby otrzymując nagrodę im. Stefana Mazurkiewicza. Była profesorem Uniwersytetu Warszawskiego oraz  autorką wielu książek matematycznych.

Zdjęcie źródło: http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/BigPictures/Szmielew.jpeg


 Tekst opracowali: Jakub Skalski - klasa 1c  oraz Katarzyna Trajdos

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz