wtorek, 23 listopada 2021

Dzień Fibonacciego - 23.11.2021

W 2021 roku Dzień Fibonacciego przypada na 23 listopada 2021r.

 


 

Data Święta  zapisana w systemie amerykańskim, najpierw miesiąc potem dzień to pierwsze wyrazy ciągu Fibonacciego.

Od jego nazwiska pochodzi pojęcie liczb Fibonacciego. Jest to specyficzny ciąg liczb naturalnych, w którym każdy kolejny wyraz stanowi sumę dwóch poprzednich.

 
Leonardo Fibonacci, zwany Leonardem z Pizy, urodził się około 1175 roku w Pizie. Sam często używał imienia Bigollo, które znaczy tyle co: „nic niewart” lub „podróżny”.
Młody Fibonacci uczył się w Boużi pod kierunkiem arabskiego nauczyciela. Już w dzieciństwie zwiedził wiele krajów, w tym także egzotycznych: Egipt, Syrię, Prowansję, Grecję. Poznawał w nich różne systemy matematyczne.W 1200 roku wrócił do Pizy. Tam zajął się opracowywaniem wielu zagadnień starożytnej matematyki.Jednym z ważniejszych dzieł Leonarda z Pizy było „Liber abaci”, które stanowiło wykład azjatyckich osiągnięć w dziedzinie matematyki. Pojawiły się tu takie pojęcia jak: liczby ujemne, zero, pozycyjny system zapisu liczby, równania liniowe i kwadratowe.

 
Ponadto ważną pracą była „Practica geometriae”, gdzie Fibonacci po raz pierwszy użył algebry w dziedzinie geometrii.

Ciąg Fibonacciego – ciąg liczb naturalnych określony rekurencyjnie w sposób następujący:

Pierwszy wyraz jest równy 0, drugi jest równy 1, każdy następny jest sumą dwóch poprzednich.

Formalnie:

 

 

Kolejne wyrazy tego ciągu nazywane są liczbami Fibonacciego. Zaliczanie zera do elementów ciągu Fibonacciego zależy od umowy – część autorów definiuje ciąg od

  
Z okazji Dnia Fibonacciego klasa 2f przygotowała piękne plakaty. Zapraszamy na wystawę na 2 piętro do gabloty matematycznej a w czasie zajęć rozwijających zainteresowania uczniowie klas 3 rysowali spiralę Fibonacciego.


Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fibonacci

https://eszkola.pl/matematyka/leonardo-fibonacci-4869.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz