środa, 15 lutego 2017

Dzień z matematyką na Uniwersytecie Śląskim - Ic

13 lutego 2017 roku uczniowie klasy 1c z IV LO w Katowicach spędzili cały dzień w murach Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Matematyki. Klasa dzięki wspaniałej współpracy szkoły z Uniwersytetem wzięła udział w warsztatach Lego Mindstorms - Żyroskopy i figury geometryczne. Warsztaty poprowadziła Pani dr Jolanta Sobera. Uczniowie programowali roboty aby te mogły jeździć i wykonywać ewolucje. Ćwiczenia były połączone z geometrią, gdyż zadaniem robotów było robienie obrotów po torze boków wielokątów. Uczniowie musieli obliczać miary kątów wewnętrznych dla dowolnych wielokątów, poczynając od trójkąta a na 18 lub 20, 24 katach kończywszy. Ćwiczyli również w sposób praktyczny programowanie.



 





Drugim blokiem jaki przygotował Uniwersytet dla Uczniów było zwiedzanie CINiBy - Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką. Po CINiBie oprowadzała nas Pani Aleksandra Nycz, która wyjaśniła w jaki sposób możemy korzystać z zasobów Biblioteki, jak się zapisać do niej, w jaki sposób są wypożyczane książki i jak ich szukać na konkretnych półkach. Dowiedzieliśmy się co to jest  Wolny dostęp.Czym jest wolny dostęp do książek i czasopism?,Jak rozlokowane są książki w wolnym dostępie?,Plany wolnego dostępu, Oznakowanie książek,Jak pożyczyć książkę w wolnym dostępie czyli Samowypożyczalnia. Uczniowie zobaczyli strefy odpoczynku oraz mogli poznać miejsca pracy - Kabiny pracy samodzielnej. Ciekawe dla uczniów okazało się  miejsce magazynowania książek oraz możliwość zwrotu nawet w czasie wolnym i wtedy gdy CINiBA jest zamknięta. Nie zabrakło również pokazu miejsc z czasopismami oraz filmami jaki i miejsc do pracy w ciszy i spokoju. 



Ostatnim blokiem, w którym uczniowie wzięli udział był wykład dr hab. Mieczysława Kuli pt ,, Kalendarz i matematyka”w czasie którego między innymi zostały omówione podstawowe systemy kalendarzowe, kalendarz juliański i gregoriański, wieczny kalendarz. Uczniowie dowiedzieli się między innymi czym jest kalendarz - system rachuby dni i dłuższych odstępów czasu opierających się na dwóch zjawiskach astronomicznych - cykl zmian pór roku i cykli księżyca.   

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz