sobota, 31 grudnia 2016

Genius Logicus - etap bez limitu czasu




W grudniu uczniowie IV LO w Katowicach przystąpili po raz kolejny do międzynarodowego konkursu łamigłówek logicznych  GENIUS LOGICUS. 
 
 
Konkurs polega na rozwiązywaniu zadań logicznych, łamigłówek i rebusów. W zawodach mogą wziąć udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich.
Konkurs składa się z dwóch etapów. ZAWODY BEZ POMIARU CZASU, podczas których zawodnicy otrzymują łącznie 20-30 zadań, oraz ZAWODY Z POMIAREM CZASU, w których każdy zawodnik otrzyma 10 zadań.
Każde zadanie ma swoją wartość punktową. Za jego poprawne rozwiązanie zawodnik uzyska odpowiednią liczbę punktów. Zadania mają określone rozwiązanie, przy czym terminy, sposób rozwiązania i dodatkowe informacje będą podawane osobno dla każdego polecenia. W przypadku wypełniania przez zawodnika drukowanych formularzy zadań, rozwiązania muszą być zaznaczone w sposób czytelny na odpowiednim i przeznaczonym do tego arkuszu odpowiedzi

ZAWODACH BEZ POMIARU CZASU zwycięzcy będą wybrani na podstawie sumy uzyskanych punktów i nagrodzeni międzynarodowym lub państwowym certyfikatem, w zależności od poziomu, w którym uczestniczyli. Najlepsi zawodnicy, którzy uzyskają w swojej kategorii pierwszą lokatę na etapie krajowym, przystępują do mistrzostw międzynarodowych.

Konkurs Genius Logicus w krótkim czasie zdobył opinię najprężniej rozwijających się zawodów     w Europie Środkowej - w konkursie uczestniczyły dziesiątki tysięcy zawodników oraz tysiące szkół. Obecnie konkurs odbywa się w 8 państwach (Słowacja, Republika Czeska, Węgry, Polska, Rosja, Chorwacja, Słowenia, Rumunia).

Formuła zadań ma przede wszystkim umożliwić trening i rozwój logicznego myślenia oraz zdolności intelektualnych uczniów, które przydadzą się im w matematyce, fizyce i innych przedmiotach szkolnych, stanowiąc podstawę do rozwiązywania pewnych problemów.

Zadania konkursowe różnią się od matematycznych i są sformułowane w taki sposób, by zawodnicy byli w stanie odnaleźć właściwe rozwiązanie dzięki własnym wnioskom i logicznemu kojarzeniu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz