czwartek, 5 listopada 2015

Cholonek w Teatrze Korez



6 listopada razem z moją klasą 2c byliśmy w Teatrze Korez na sztuce "Cholonek"

wg powieści Janoscha „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny"


Sztuka po śląsku, o Śląsku i o Ślązakach!
"Cholonek" to spektakl o ludziach żyjących pomiędzy. Pomiędzy Polską a Niemcami. Pomiędzy snem a jawą. Pomiędzy tragedią a farsą. Dla Ślązaków i tych którzy Śląska nie rozumieją. Kij w mrowisko śląskich kompleksów, nacjonalizmów i krzywd wobec Polski i Niemiec. Pełen plebejskiego, śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie. Spektakl o ludziach posiadających atawistyczny, zwierzęcy dar dostosowywania się do okoliczności, które niesie los, za wszelką cenę starających się przetrwać, nierzadko kosztem własnej godności. 
To spektakl  niezwykle zabawny. Powoduje salwy śmiechu, a jednocześnie dostarcza niezwykłych wzruszeń i daje okazję do refleksji nad tożsamością Ślązaków i tragicznymi losami tego narodu. 

Tłumaczenie:Leon Bielas
Przekład na gwarę śląską:Katarzyna Landowski
Adaptacja:Robert Talarczyk
Reżyseria:Mirosław Neinert, Robert Talarczyk
Scenografia i kostiumy:Ewa Satalecka
Opracowanie muzyczne:Stanisław Szydło
Reżyseria światła i realizacja dźwięku:Sergiusz Brożek
Występują:Grażyna Bułka, Izabela Malik, Ewa Grysko/Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk





Tekst oraz zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.korez.art.pl/nowa/spektakle.php?id_spektakl=4

3 komentarze:

  1. Moim zdaniem bardzo interesująca sztuka. Nie było nudne, wręcz przeciwnie. Warto czasami posłuchać Śląskiego języka w czasach kiedy jest on w zasadzie na wymarciu:/ A szkoda bo naprawdę miło się tego słucha

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem tego samego zdania, dla ślązaków "godanie" nogdy nie powinno być "gańbą" :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Spektakl bardzo miły dla oka. Ciągła akcja nie pozwala widzowi nawet na chwilę znudzenia. Momentami spektakl był bardzo "pikantny", ale myślę że to tylko atut, który przyciąga osoby w młodym wieku, które na ogół nie mają styczności z teatrem. Fakt, że spektakl promuje śląską kulturę wprawia w jeszcze większy zachwyt, a zawarte w nim poczucie humoru jest bardzo uniwersalne i śmieszy każdego, niezależnie od płci i wieku. Cieszę się, że wraz z moją klasą mogliśmy obejrzeć tak interesujące przedstawienie, niosące ze sobą bardzo głęboki przekaz.
    Serdecznie polecam każdemu, szczególnie amatorom teatru takim jak ja.

    OdpowiedzUsuń