wtorek, 20 września 2016

Afabet matematyki

12 września ruszył projekt grantowy Alfabet matematyki,  napisany i wymyślony przeze mnie.

http://alfabetmatematyki.blogspot.com/

Alfabet matematyki to projekt realizowany dwutorowo. 
Jedna część będzie realizowała zajęcia dodatkowe skierowane dla klas o profilach humanistycznych – przygotowujące do matury. Bazą zadaniową będą arkusze maturalne matur próbnych jak i tych
"faktycznych". Stworzymy zbiór zadań z podziałem na działy matematyczne, zadania będą opracowane w formie małych matur i standardowych arkuszy. Każdy dział zbioru jak przystało na "Alfabet..." będzie miał stopniowaną skalę trudności zadań. Zadania zamknięte, krótkiej odpowiedzi oraz rozszerzonej odpowiedzi - wszystko od A do Z. Stworzymy platformę Moodle i na niej będziemy zamieszczać materiały dla uczniów. Każdy uczeń otrzyma dostęp do przygotowanego kursu maturalnego, do którego będzie miał dostęp 24 h/dobę. Na platformie Moodle będą testy dla uczniów, gdzie uczniowie będą mogli sprawdzić swoje bieżące postępy.
 
Druga część projektu będzie angażowała uczniów zadaniowo. Zostaną stworzone grupy projektowe,
które będą miały za zadanie zrobienie filmików czy też króciutkich apletów opisujących zagadnienia
matematyczne z podstawy programowej z matematyki realizowanej w liceum, pokazującej praktyczne zastosowanie matematyki. Stworzymy katalog z tematami lekcji, na których można wykorzystać pomoce stworzone przez uczniów. Po zrealizowaniu filmików zamieścimy je również na platformie Moodle do której dostęp będą mieli wszyscy nauczyciele matematyki.

ZAPRASZAM DO ŚLEDZENIA AKTUALNOŚCI: http://alfabetmatematyki.blogspot.com/

poniedziałek, 19 września 2016

Śląski Salon Maturzystów

15 września 2016r. wraz z klasą 3c uczestniczyliśmy w warsztatach i wykładach Śląskiego Salonu Maturzystów. Organizatorem wydarzenia były Perspektywy 2016 oraz Uniwersytet Śląski. 
Wykłady prowadzone były przez ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Jaworzna na temat egzaminów maturalnych z matematyki, języka polskiego, języków obcych, historii, wos-u, czy geografii. Swoją ofertę zaprezentowały także publiczne uczelnie regionu, porady na temat matury z matematyki oraz języka angielskiego przekazali eksperci maturalni.
 
 Dla nas bardzo cenne wskazówki przekazała Pani Iwona Kowalska - ekspert z matematyki. 
Swój wykład zatytułowała "Przygotowanie do matury czy to podróż w nieznane".  Wystąpienie zostało podzielone na części : 

szukamy informacji - Pani Ekspert podpowiedziała by przyszli maturzyści sięgnęli do informatora maturalnego zamieszczonego na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i zastanowili się co on zawiera - opis arkusza maturalnego w wersji podstawowej i rozszerzonej, podstawowe zasady oceniania rozwiązań zadań otwartych oraz przykłady zadań wraz z rozwiązaniami  i opisem sposobu przyznawania punktów. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się jakie istnieją strategie rozwiązywania zadań zamkniętych. Nie tylko rozwiązujemy je przez "otwieranie" tych zadań. Również ważne jest by mieć świadomość atrakcyjności "dystraktorów".  

poznajemy "okolicę" -  ta część wykładu dotyczyła poznania gdzie można znaleźć informacje: strony CKE, OKE Jaworzno, MEN. Na stronach tych są zamieszczone aktualne informacje o egzaminie maturalnym, dokumenty, arkusze egzaminacyjne.

uczymy się na błędach innych - Prowadząca szczegółowo wyjaśniła jakie najczęstsze błędy popełniają maturzyści na egzaminie maturalnym z matematyki i co zrobić by tych błędów uniknąć - jednym z błędów okazało się mało staranne czytanie treści zadań.

próbujemy własnych sił - ćwiczyć...ćwiczyć... ćwiczyć.... taka "drobna rada".
 
Na koniec Pani Ekspert zapytała uczniów:
 „czy dziękują swoim nauczycielom za klasówki?, czy dziękują swoim nauczycielom za kartkówki?, 
czy dziękują swoim nauczycielom za testy maturalne?”…. 
dlaczego… to już zostawiam Waszej refleksji  :)


Również bardzo atrakcyjnym wykładem była prezentacja Politechniki Śląskiej – o wydziałach i kierunkach jakie Politechnika ma w swojej ofercie dla przyszłych studentów.

sobota, 17 września 2016

Wyniki Genius Logicus


http://www.geniuslogicus.eu/pl/

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie IV LO w Katowicach  brali udział w konkursie logicznym "Genius Logicus". Genius Logikus jest konkursem międzynarodowym, w którym biorą udział uczniowie z Polski, Słowacji, Czech, Chorwacji, Rosji, Słowenii, Rumunii i Węgier.

Zadania konkursowe różnią się od matematycznych i są sformułowane w taki sposób, by zawodnicy byli w stanie odnaleźć właściwe rozwiązanie dzięki własnym wnioskom i logicznemu kojarzeniu.

Formuła zadań ma przede wszystkim umożliwić trening i rozwój logicznego myślenia oraz zdolności intelektualne uczniów, które przydadzą się im w matematyce, fizyce i innych przedmiotach szkolnych, stanowiąc podstawę do rozwiązywania pewnych problemów.

Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza część bez pomiaru czasu i druga część z pomiarem czasu. W pierwszej części aż 11 uczniów naszej szkoły otrzymało wynik 100% i tytuł "Międzynarodowego mistrza rozwiązywania zadań logicznych". W drugiej części uczeń klasy 3c (rok szkolny 2015/2016) Michał  zajął  pierwsze miejsce w rankingu krajowym a 12 w międzynarodowym, oraz uczennica obecnej klasy 3c - Marta  zajęła drugie miejsce w rankingu krajowym a 40 miejsce w rankingu międzynarodowym. Gratuluję z całego serca!!!
  
 


piątek, 16 września 2016

Klikam i wiem

http://katowice.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/materialy-edukacyjne/gry-zabawy/#
Kolejna edycja programu edukacyjnego "Klikam i wiem" rozpoczęta. Już tradycyjnie uczniowie naszej szkoły - IV LO w Katowicach wzięli udział w rozwiązywaniu quizu, korzystając z informacji zamieszczonych na stronach statystyki publicznej. Klasa 3c i 2d rozwiązywała test samodzielnie.

Program przeznaczony jest dla każdego, w szczególności dla młodzieży szkolnej. Celem projektu jest wykształcenie umiejętności korzystania ze stron internetowych statystyki publicznej jako źródła danych statystycznych oraz nauka ich podstawowej interpretacji (tabele i wykresy).
Każda edycja składa się z dziesięciu zadań polegających na udzieleniu odpowiedzi na pytania, które oparte są wyłącznie na informacjach z serwisu internetowego Głównego Urzędu Statystycznego i Urzędu Statystycznego w Katowicach. Każde zadanie zawiera pomocne wskazówki oraz jest wzbogacone blokiem "czy wiesz, że…" zawierającym odpowiednie do zadania ciekawostki statystyczne.



http://katowice.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/materialy-edukacyjne/gry-zabawy/#

niedziela, 11 września 2016

Po wakacjach :)

Zaczynamy nowy rok szkolny! 
 2016/2017 

Będzie ciekawy i pełen działań związanych z matematyką. Zapraszam do śledzenia bloga.

Dzisiaj trochę wspomnień w postaci zdjęć z tablicy i nie tylko :)