piątek, 29 kwietnia 2016

Zakończenie roku szkolnego dla Maturzystów!

29 kwietnia o godz 13.30 rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016  dla uczniów klas trzecich. Nasza klasa 2c - prowadziła całą akademię. Wspaniałymi konferansjerami byli Maksymilian i Adrian. Spisali się na medal. Cześć oficjalna była bardzo uroczysta. Pani Dyrektor mgr Katarzyna Ziemiec podziękowała uczniom za wspaniałe osiągnięcia, Nauczycielom za trud włożony w wychowanie i naukę naszych absolwentów a Rodzicom za troskę i wspaniałą współpracę. Przemawiali przedstawiciele Rady Rodziców Pani Małgorzat Franczyk oraz Pani Barbara Kozłowska, przedstawicielka klasa 3 - Weronika a ze strony uczniów klas 2 - Mateusz I Ania. Ania powiedziała wiersz, który specjalnie na okazję zakończenia roku szkolnego napisał Paweł z naszej klasy. Michał jak zwykle przecudnie zagrał i zaśpiewał  piosenkę "Szkoła marzeń". Uczniowie klas trzecich podziękowali nauczycielom wręczając kwiaty. Następnie wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.


Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Moja klasa okazała się fantastyczna wcielając się w role jakie daje nam życie - kolejne etapy - ewolucji ucznia -
embrion intelektualny, stułbia przedszkolna, pierwotniak szkolny, kameleon szkolny, wyżeracz szkolny, abiturient i jego mutacja oraz szalony naukowiec.
Dekorację (przeuroczą!) przygotowały: Weronika, Natalia M. Natalia B. Natalia G. oraz Kamila :)

Występ był fantastyczny!!!!
Kochani dziękuję Wam z całego serca!










Za kulisami i na przerwach... :







środa, 27 kwietnia 2016

Wykłady z matematyki na Uniwersytecie Śląskim


We wtorek 26 kwietnia 2016 r. uczniowie mojej klasy 2c  uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez Pana dr Łukasza Dawidowskiego pracownika Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Pierwszy wykład "Jak mierzyć odległość?" poruszał tematy : Co to jest odległość? Co to jest metryka? Podczas zajęć prowadzący starał się odpowiedzieć na te pytania oraz na pytanie postawione w tytule. Okazuje się, że poszukując odpowiedzi można odkryć ciekawe metryki, tj. sposoby mierzenia odległości. Metryki mogą mieć zastosowanie np. podczas codziennego poruszania się po mieście. Na koniec Pan dr Dawidowski pokazał, że różne klasyczne zbiory znane w naturalnej metryce, mogą wyglądać dosyć niespodziewanie. 

Punktem wyjścia drugiego wykładu: "Czy dwie proste równoległe mogą się przeciąć?" było pojęcie prostych równoległych. Na tym gruncie podane zostały aksjomaty geometrii Euklidesa oraz prowadzący zastanawiał  się nad ich koniecznością. Podał kilka przykładów geometrii, które nie spełniają piątego aksjomatu, a które mają zastosowanie w opisie rzeczywistości. Na koniec uczestnicy odpowiadali na pytanie, czy proste równoległe na pewno nie mogą się przeciąć...



niedziela, 24 kwietnia 2016

The mathematical tourist


Z wielka przyjemnością chciałam powiadomić wszystkich odwiedzających mojego bloga, że wczoraj powstała strona poświęcona naszemu projektowi z matematyki realizowanego pomiędzy nasza szkołą -IV LO Katowice a Zespołem Szkół w Łęcznej. The mathematical tourist


 Zapraszam wszystkich do śledzenia naszych działań :)

http://kasiulekt.wix.com/matematyczny-turysta

piątek, 22 kwietnia 2016

Wykłady z matematyki w naszej szkole


22 kwietnia uczniowie klas 1a, 2c, oraz 1c zakończyli cykl wykładów z matematyki prowadzonych przez Pana dr Piotra Kalembę pracownika dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z uczniami klas z profilem rozszerzonym Pan dr Kalemba spotykał się 3 razy w każdym semestrze. Tematyka jaką poruszał wykraczała poza podstawę programową i rozszerzała wiedzę uczniów.
Tematy wykładów jakie uczniowie mogli wysłuchać:

1. Indukcja matematyczna
2. Liczby pierwsze i algorytm Euklidesa
2. Kongruencje i równania diofantyczne.
4. Pierścienie reszt Zn i elementy kryptografii.
5. Trójki pitagorejskie i wzór Herona.
6. Zasad szufladkowa Dirichleta.

Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzę.

czwartek, 21 kwietnia 2016

Genius logicus - zawody z pomiarem czasu

http://www.geniuslogicus.eu/pl/sps/0082/B/

21 kwietnia uczniowie naszej Szkoły przystąpili do ostatniej już części zawodów Genius Logicus - łamigłówek matematyczno - logicznych - zawodów z pomiarem czasu.



Każdy uczestnik otrzymał 10 zadań, na których rozwiązanie miał ogółem 60 minut. Zadania, ze względu na skalę trudności, są punktowane od 1 do 5. W rzeczywistości jednak w tej części zadania były nieco prostsze niż w części "A", co umożliwiło ich rozwiązanie w określonym limicie czasowym. 

Zawody  odbywają się (w marcu - kwietniu)  we wszystkich uczestniczących szkołach, pod nadzorem koordynatora i w obecności innych zawodników (na podobnych zasadach jak pisemny egzamin maturalny). Konieczny będzie pomiar czasu, aby umożliwić rozróżnienie punktowe i w konsekwencji wyłonić zwycięzców.
W kategorii "B" mogą uczestniczyć uczniowie bez względu na to, czy brali udział w kategorii "A".

Najlepsi zawodnicy w każdej kategorii otrzymają międzynarodowy certyfikat (!) z zaznaczeniem miejsca, które zajęli we współzawodnictwie z uczniami z pozostałych krajów. 24 najlepszych osób otrzyma nagrody finansowe (patrz niżej). Pozostali zawodnicy otrzymają certyfikat państwowy    z zaznaczonym poziomem, na którym znalazły się ich prace konkursowe.

The mathematical tourist - projekt eTwinning



W naszej szkole realizowany jest w tym semestrze projekt eTwinning - The mathematical tourist z Zespołem Szkół im. Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej. Grupa projektowa składa się z 7 uczniów klasy 1d  - opiekun projektu jest mgr Katarzyna Trajdos (ja) oraz 6 uczniów szkoły z Łęcznej – opiekun mgr Wioletta Zajk.
The mathematical tourist -  to projekt w którym uczniowie poznają lub wykorzystują swoją wiedzę z zakresu praktycznego zastosowania brył z wykorzystaniem architektury znajdującej się w miastach gdzie chodzą do szkoły . W projekcie uczniowie będą się  posługiwali najnowszymi technologiami informacyjnymi, nawiązując kontakty z rówieśnikami innej szkoły. W projekcie zwracamy uwagę na ważną rolę matematyki w poznawaniu otaczającego nas świata oczami nastolatków. Poprzez zaangażowanie emocjonalne  uczniowie otrzymują silną motywację do nauki matematyki.



 20 kwietnia uczniowie klasy 1 d przeprowadzili pierwszą wideokonferencję z uczniami z Łęcznej. Na stronie padlet.com uczniowie umieścili swoje zdjęcia oraz opisy i nawzajem próbowali dopasować kto jest kim. Również odbył się konkurs na logo naszego projektu. Na koniec uczniowie otrzymali pierwsze zadanie projektowe.

Zadanie polega na znalezieniu brył  - obiektów lub części obiektów w miejscowości w której uczą się uczniowie. Następnie zdjęcia te będą nawzajem oceniane w formie konkursu. Grupa z Łęcznej  musi znaleźć stożek i graniastosłup. Nasza grupa walec i ostrosłup. 








niedziela, 17 kwietnia 2016

Dzień Otwarty w Maczku - pracowania matematyczna - Prezentacja Programu Szkoła z Klasą 2.0



15 kwietnia w naszej Szkole miał miejsce Dzień Otwarty. Gościliśmy u siebie Gimnazjalistów klas trzecich, którzy chcieli zobaczyć naszą szkołę i poznać ofertę edukacyjną. Zainteresowanie było spore i młodzież licznie nas odwiedziła.
 

Na uczniów oprócz rzetelnych informacji o szkole w mojej sali czekały zagadki i łamigłówki matematyczne, które uczniowie mogli porozwiązywać dyskutując ze swoimi starszymi kolegami.


Dodatkowo w pracowni matematycznej - sala 31 przygotowałam razem z Panią Kinga Thiel prezentację programu edukacyjnego Szkoła z Klasą 2.0, którego jesteśmy uczestnikami. Nieoceniona była również pomoc w prezentacji programu naszych Uczniów, którzy z pasją opowiadali o jej realizacji. Uczniowie przygotowali też wspaniałe plakaty pokazujące tematy, zrealizowane w ramach programu.  Prezentację wzbogaciło wyświetlanie slajdów na tablicy multimedialnej pokazujące wcześniej przygotowane prezentacje uczniowskie.

http://www.spicynodes.org/a/0d043226129689e481ab4d06140296df

Ja przygotowałam mapę myśli ukazującą nasze uczestnictwo i realizowane ścieżki w programie Szkoła z klasą 2.0

W programie Szkoła z klasą 2.0 uczestniczymy w kilkuosobowej grupie nauczycieli:
Pani Dyrektor - Katarzyna Ziemiec
Ja - Katarzyna Trajdos - koordynator - realizuję ścieżkę  UFoN - uczniowskie Forum Naukowe z klasą 2c
Pani Kinga Thiel - Ścieżka: Uczymy innych, Odwrócona lekcja z klasą 1b2
Pani Elżbieta Bożek - ścieżka Uczymy innych  z klasą 2c
Pani Martyna Lubczyk - Ścieżka - Czytaj ze zrozumieniem - z klasą 3d
Pan Dariusz Krzyżewski - Ścieżka  - Projekt uczniowski - klasa 2e






Dzięki zaangażowaniu mojej wspaniałej klasy  2c i sympatycznych uczennic klasy 1b2 dzień otwarty w naszej pracowni był przygotowany profesjonalnie i odbywał się w bardzo miłej i pracowitej atmosferze.

Dziękuję bardzo wszystkim :)