wtorek, 22 marca 2016

Wielkanoc matematycznie i na wesoło

Dzisiaj trochę na wesoło. Przedstawiam znalezione w sieci (Wrocławski portal matematyczny) obrazki z pisankami matematycznymi, możne kogoś zainspirują do poszukania formacji o o faktycznych danych matematycznych.:




niedziela, 20 marca 2016

Ulotka

Zapraszamy wszystkich chętnych Uczniów, Rodziców, Opiekunow do zapoznania się z ofertą kierunków w roku szkolnym 2016/2017  w naszej Szkole

Nasza Ulotka (moje dzieło - tekst Dariusz Krzyżewski :))


piątek, 18 marca 2016

Statystyka bliżej Nas - Dni otwarte Urzędu Statystycznego


http://katowice.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/wydarzenia-statystyczne/dni-otwarte/
17 marca razem z klasą 1d uczestniczyłam w  dniach otwartych Urzędu Statystycznego w Katowicach "Statystyka bliżej nas". Po przybyciu do Urzędu mogliśmy zobaczyć nowe Informatorium oraz poznać publikacje wydawane przez Urząd Statystyczny, zarówno te najnowsze jak i takie z 1956 roku. Wystawa nosiła nazwę: „Województwo śląskie w publikacjach Głównego Urzędu Statystycznego i Urzędu Statystycznego w Katowicach”.

 Program Dnia Otwartego obejmował:
  • Organizacja i zadania statystyki publicznej,
  • Organizacja i realizacja statystycznych badań ankietowych,
  • Zakładanie działalności gospodarczej – rejestr Regon, klasyfikacja PKD,
  • Gospodarka odpadami – wybrane aspekty statystyki ochrony środowiska w województwie śląskim,
  • Praktyczne wykorzystanie ogólnodostępnych zasobów informacyjnych statystyki publicznej (publikacje, opracowania, wybrane bazy danych – Baza WZR, BDL). 




Najciekawsze okazało się praktyczne wyszukiwanie informacji w bazach danych. Wizyta była bardzo dana, uczniowie byli zadowoleni, że mogą się w bardzo praktyczny sposób dowiedzieć gdzie szukać informacji i jak je zdobywać.
Dziękujemy za kolejną pouczającą wizytę.




środa, 16 marca 2016

Maczkowski Wieczór Naukowców


We wtorek 15 marca miał miejsce w naszej szkole V Maczkowski Wieczór Naukowców. Miałam  i ja swój udział w jego przygotowaniu. Głównym Koordynatorem była Pani Beata Lizoń-Jura.
Wieczór odbywał się równolegle w 3 blokach tematycznych:

Blok biologiczny
16.30-17.15    „Liczby życia” - dr hab. nauk medycznych Andrzej Madej
17.30-18.15    „Katowice poznają cukrzycę”  - Oliwia Janota, Maciej Bugajski – studenci medycyny

Blok matematyczny - geograficzno
16.30-17.15 „Teoria gier na posterunku” Dr Anna Brzeska
17.30-18.15 „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych” Dr Marta Chmielewska

Blok społeczno-kulturalny

16.30-17.15 „Tik – tak! Przechytrzyć czas, czyli jak nie zginąć w gąszczu zadań”
Mgr Monika Śleziońska, Mgr Marta Cała-Sturzbecher
17.30-18.15 „Jak nie spłonąć przed publiką – sztuka wystąpień i prezentacji publicznych”
Mgr Małgorzata Lesiecka

18.30-19.30  
„Po drugiej stronie Tatr – nie tylko o języku słowackim”   Dr Sylwia Sojda
  

Ja byłam odpowiedzialna za blok matematyczno - geograficzny. Niezmiernie miło było nam gościć ponownie w murach szkoły panią dr Annę Brzeską z Wydziału Matematyki Uniwersytetu Śląskiego, która prowadziła wykłady w zeszłym roku szkolnym dla młodzieży z klas matematyczno -fizycznych. Tym razem Pani dr Brzeska wygłosiła wykład "Teoria gier na posterunku" W czasie wykładu mogliśmy dowiedzieć się o strategiach wykorzystywanych w grach, czym jest teoria gier i gdzie teoria gier jest spotykana. Pani dr Brzeska nawiązała do dylematu więźnia, gry w tzw "Chikena", również przytoczyła sceny z filmu "Wspaniały umysł" oraz filmu "Draft".

Wykład był bardzo ciekawy i uczniowie słuchali z wielkim zainteresowaniem.




 
Dodatkowo moim małym wkładem było zaproszenie Pani Moniki Ślęziońskiej i Pani Marty Całej-Sturzbecher z firmy "MOMA" - Panie poprowadziły wykład dotyczący zarządzania swoim czasem. Również tutaj młodzież słuchała z zapartym tchem a poznane zagadnienia i sposoby choć trochę pomogą uczniom w lepszym zarządzaniu sobą.





poniedziałek, 14 marca 2016

Święto liczby Pi - Uniwersytet Śląski



Dzisiaj 14 marca 2016r obchodziliśmy Święto liczby PI. 3.14 w notacji amerykańskiej oznacza 14 marca. Razem z moja klasą uczestniczyliśmy w związku z tym w 10 Festiwalu Nauk Ścisłych na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Matematyki Fizyki i Chemii. 
Wśród przygotowanych wykładów,  warsztatów czy pokazów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 

Nasza dzisiejsza przygoda rozpoczęła się od wykładu Pana dr Krzysztofa Ciesielskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego - O Archimedesie, o liczbie pi i nie tylko. 
W czasie wykładu mogliśmy się dowiedzieć o historii przybliżeń liczby pi, poznaliśmy ciekawostki związane z liczba pi oraz mogliśmy zobaczyć zdjęcia znaczków pocztowych wydawanych w związku z matematyką. Wykład prowadzony był w bardzo swobodny sposób, który łatwo wpadał w ucho. 




Na koniec wykładu Pan dr Ciesielski wręczył niespodzianki uczniom, którzy w dniu dzisiejszym mieli urodziny. U nas Michał dostał książeczkę - jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

Po wykładzie udaliśmy się na warsztaty:

Programowanie gier w języku Python - uczniowie mogli poznać inny język programowania niż ten którego uczą się na lekcjach informatyki




Obsługa suwaka logarytmicznego - w bardzo prosty sposób studenci wydziału fizyki pokazali i nauczycli nas wykonywania mnożenia, dzielenia oraz wyznaczania wartości funkcji trygonometrycznych za pomocą suwaka logarytmicznego





Physical Computing z Arduino - tym razem uczniowie budowali obwody elektryczne z wykorzystaniem komputerów i oprogramowania




Tradycyjnie już można było skorzystać z pokazów w Instytucie Fizyki i Matematyki:

 Kawiarnia Szkocka we Lwowie to szczególne miejsce w historii matematyki - to właśnie tam spotykali się na wielogodzinnych dyskusjach najwybitniejsi matematycy polscy ze Stefanem Banachem na czele. Podczas warsztatów chętni uczniowie mogli porozmawiać o matematyce ze studentami i doktorantami, rozwiązać dobrane do poziomu ich wiedzy matematyczne zagadki i problemy czy po prostu posiedzieć

Zagadki logiczne
Na uczestników warsztatu czekała gimnastyka umysłu i dłoni: zostały przed nimi postawione różne zadania manualne, zagadki drewniane, druciane czy puzzle przestrzenne; można było też spróbować swych sił w potyczce z innymi w grze Labirynt

Fraktale
 Jaki jest problem z pomiarem długości wybrzeża? Czy istnieją figury o skończonej powierzchni ale nieskończonym obwodzie? Z jak bliska można podziwiać piernikowego ludzika?
Dowiedz się jak prosty przepis może prowadzić do zadziwiająco skomplikowanych i pięknych kształtów geometrycznych.

Pilionerzy to konkurs oparty na formule znanego programu telewizyjnego "Milionerzy". Uczestnicy zmierzą się z pytaniami związanymi z matematyką.



Dodatkowo: Dyskietkowa orkiestra,  eGlove, czyli interfejsy naturalne, Kinect - sterowanie robotami,  Raspberry Pi - malinowy robot, Fizyka od kuchni. 
Ziemniak jako źródło prądu, czyli alternatywne zastosowanie warzyw podczas apokalipsy zombie
.

niedziela, 13 marca 2016

Wernisaż Agnieszki

W piątek 11 marca miałam niezwykle wielką przyjemność oglądać prace Agnieszki Kowalczyk. Uczennicy IV LO w Katowicach. 
Agnieszka jest uczennicą z mojej klasy. Jest niezwykle skromna a zarazem bardzo utalentowana. Pozwoliła mi umieścić zdjęcia swoich prac. Pooglądajcie ze mną je jeszcze raz.

Dodatkowo dzień był wyjątkowy bo Agnieszka obchodziła 12 marca swoje  18 urodziny.
Agnieszko jeszcze raz wszystkiego co najlepsze, bądź zawsze tak radośnie piękna jak w piątek :)