piątek, 25 września 2015

Dzień Planowania Kariery

24 września wraz z młodzieżą  wzięliśmy udział w  III Dniach Planowania Kariery uczestnicząc w e- konferencji wydawnictwa WSIP. W programie znalazło się:
  • Grządka w ogródku czy kariera na Wall Street? Impresje o sukcesie
    Marcin Matyja – Koordynator Programów Międzynarodowych i wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego
  • Matura to sztuka wyboru. Repetytoria maturalne Zdasz.to
    Łukasz Gieroń, WSiP
  • Matematyka na 100% ­– to jednak możliwe!
    dr Maria Żurek-Etgens – nauczycielka dyplomowana, egzaminatorka maturalna i e-egzaminatorka, trenerka egzaminu maturalnego z matematyki, autorka i współautorka prac matematycznych i dydaktycznych oraz programu nauczania, a także arkuszy maturalnych i zbiorów zadań dla szkół ponadgimnazjalnych. 
  • Retransmisja wykładu „Jak odniosłem sukces w biznesie” wygłoszonego przez Jerzego Yurija Drabenta – absolwenta Akademii Leona Koźmińskiego, dyrektora kreatywnego i współzałożyciela agencji Lubię.to specjalizującej się w obsłudze mediów społecznociowych
  • Jak założyć własny start-up
    Krystian Cieślak – CMO w Ifinity, startupie projektującym i wdrażającym rozwiązania IoT dla smart cities i dużych przedsiębiorstw












































wtorek, 22 września 2015

Śląki Kongres Oświaty


 
Tematem tegorocznego spotkania było hasło: „Twórcza szkoła – twórczy nauczyciel – twórczy uczeń”.
Każde uczeń posiada pewien określony potencjał twórczy, a odpowiednia pomoc wychowawcza może sprzyjać wydobywaniu talentów, dawaniu szansy jak najpełniejszego rozwoju, pogłębianiu pasji oraz ciekawości do poznawania świata. Stymulowanie, wzmacnianie oraz rozwijanie twórczości w nauczaniu i wychowaniu powinno cechować osoby  pracujące z dziećmi i młodzieżą.


Okładka książki Rewolucja w nauczaniu - jaką otrzymałam

Kreatywność, a co za tym idzie twórcze podejście, jest dziś najbardziej pożądaną wartością w każdym obszarze, poszukiwaną cechą ludzką, staje się ona słowem-kluczem w każdej dyscyplinie. Jak zatem kształcić twórczo? Szkoły i uniwersytety muszą być przygotowane do innowacyjnego i ustawicznego kształcenia, interdyscyplinarnego, holistycznego, zindywidualizowanego oraz ukierunkowanego na ucznia i studenta, wykorzystującego najnowsze technologie. Przekazywanie informacji i bierne ich opanowywanie przez uczniów już nie wystarcza. Potrzebne jest mobilizowanie wychowanków do samodzielnej pracy, poszukiwania, odkrywania problemów. Sprowadzać się to musi między innymi do tego, że zamiast wykładów ex-cathedra, nauczyciele powinni więcej dyskutować ze studentami i uczniami, zaszczepiać w nich ciekawość, bardziej uczyć ich uczyć się, a mniej uczyć wiedzy, którą każdy z nich może szybko znaleźć w internecie. Uczeń pełni rolę badacza, poszukiwacza i odkrywcy, staje się on podmiotem kształcenia i partnerem nauczyciela. Należy stwarzać sytuacje, w których to nie tylko nauczyciel, ale również uczeń i student zadaje pytania, poddaje coś w wątpliwość, twórczo  polemizuje – - nie zgadzając się z daną tezą i uzasadnia swoje stanowisko.

W ramach kongresu wzięłam udział w warsztatach  "Analiza matematyczna w zadaniach olimpijskich" - prowadzonych przez dr Łukasza Dawidowskiego -
 
Warsztaty skierowane były do nauczycieli matematyki, w szczególności uczących na szkołach ponadgimnazjalnych. Od czasu kiedy w szkołach obowiązuje nowa podstawa programowa, elementy analizy matematycznej są obowiązkową częścią edukacji młodzieży szkolnej realizującej program rozszerzony. Jednak zadania wykorzystujące metody analizy matematycznej podczas zawodów konkursowych, a zwłaszcza zawodów analizy matematycznej, pojawiały się regularnie.
Podczas warsztatów dr Ł. Dawidowaki pokazał, w jaki sposób można wprowadzić zadania z olimpiady matematycznej podczas prowadzenia lekcji matematyki z uczniami zdolnymi lub podczas prowadzenia kółek zainteresowań nakierowanych na rozwiązywanie zadań konkursowych.

niedziela, 20 września 2015

Promocja kierunków matematyczno przyrodniczych na Uniwersytecie Śląskim

W piątek 18 września 2015 r. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego odbyło się spotkanie, którego celem była promocja kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
Spotkanie było okazją do prezentacji potencjału, jakim dysponuje Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Uczniowie mogli zapoznać się z kierunkami jakie proponują uczelnie wyższe ze śląska.
Dodatkową atrakcją był  pokaz pt. „Osobliwości świata fizyki”, który odbył się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie  mieli okazję wziąć udział w trzech krótkich wykładach z pokazami tematycznymi: „Piękno nano- i mikroświata”, „Cząsteczki na luzie” i „Na tropie światła”.







Spotkanie realizowane było przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Śląski w ramach projektu systemowego „Kampania promocyjna na rzecz kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych”.

Naszą szkołę reprezentowała klasa 2c i 1a.
Dzięki szybkiemu zgłoszeniu szkoły dostaliśmy mikroskop LCD, który na pewno wbogaci wyposażenie pracowni w naszej szkole.


sobota, 19 września 2015

Wycieczka integracyjna dla klas pierwszych




 
Czwartek - 17 września - jedziemy na wycieczkę :) do Koszęcina.
Wycieczka integracyjna dla klas pierwszych. Nasza klasa  - 2c - jako zeszłoroczny zwyciezca jest gospodarzem i jednocześnie organizuje wszystkie konkurencje.
Na czele zespołu działa Kamila i Ania, to One wszystkim kierują. Reszta klasy wspaniale  angażuje się w przygotowania. Klasa została podzielona na zespoły odpowiedzialne za pozczególne konkurencje. Wspólnie wymyślili bieg na barana, bieg trójek ze związanymi nogami, przeciąganie liny, konkurencja z balonikami,  karykaturę wychowawcy, pytania z wiedzy o szkole, trańce, śpiewy i rewelacyjną konferansjerkę poprowadzoną przez Anię i Maksa.
Maciek, Kamil, Mateusz, Ola, Krzysiek i Kamila opiekowali sie klasami pierwszymi by ułatwić młodszym kolegom orientację w konkurencjach. Kamil i Weronika upiekli pyszne ciasto i babeczki.
Dodatkową atrakcją była wata cukrowa, w kręcenie której zaangażował się Paweł. Marcin i Marcin puszczali muzykę, Michał przygrywał na gitarze a Adrian i Mateusz rozkręcali zabawę. Natalia czuwała nad punktacją. Dawid, Olek, Mateusz, Kamil, Maks i Maks, Krystian, Mikołaj, Mateusz i oraz Marta, Ula, Natalia, Natalia i Ania wszyscy angażują się w zabawę. Filip robi zdjęcia i kreci film a Tomek reprezentuje klasę w jury.


Wycieczka była cudowna a Wy - moja klaso rewelacyjni. Dziękuję !!!!

niedziela, 6 września 2015

Narodowe czytanie



5 września 2015 roku miała miejsce 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której można było przystapić do czytania powieści Bolesława Prusa „Lalka”.
Specjalnie na tegoroczną akcję została przygotowana adaptacja „Lalki”. Poszczególne rozdziały, z których każdy stanowił oddzielną opowieść.

W naszej szkole  4 września (piątek) chętni nauczyciele z klasami również mogli przystąpić do tej akcji. Ja z klasami 1d i 2c odczytaliśmy na głos fragmenty opisujące  pamiętnik starego subiekta.

Adaptacja powieści „Lalka” Bolesława Prusa, które odczytaliśmy w odcinkach opracowana zotała  na podstawie wydania „Książka i Wiedza”, Warszawa 1949.
Autorem adaptacji jest Bronisław Maj - literaturoznawca, poeta, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego

sobota, 5 września 2015

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016





1 września miałam ogromny zaszczyt prowadzić uroczytość rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016 dla IV Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Stanisława Maczka w murach Uniwersytetu Śląskiego, w których uczestniczyły klay I i II, Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne, Rodzice. 
Uroczystość uświetniona była obecnością władz uczelni.
 

Pani Dyrektor mgr Katarzyna Ziemiec wygłosiła przemówienie przywitalne. Również swoje cenne słowa skierowali  do wszystkich przybyłych dr hab. prof. UŚ Ryszard KOZIOŁEK, przewodnicząca Rady Rodziców p. Małgorzata Franczyk oraz przedstawicielka uczniów Marta Okoń. 



Następnie miało miejsce uroczyste składanie ślubowania na sztandar szkoły przez nowo przyjętych uczniów.

Po ślubowaniu  Pan dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek  dokonał aktu immatrykulacji i uroczystego wręczenia indeksów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Gen Stanisława Maczka nowo przyjętym uczniom.


Po części oficjalnej Pan prof. zw. dr. hab. Tadeusz SŁAWEK wygłosił wspaniały wykład , którego wszyscy zarówno Dyrekcja , Grono Pedagogiczne, Rodzice  jak i młodzież wysłuchali z wielką przyjemnością.